Mechanik / El Maquinista (2004)

Większość motywów, występujących w tym filmie już znamy, ale mieszanka wyszła bardzo dobra. Oglądałem z przyjemnością, a po zakończeniu przejrzałem jeszcze raz kilka fragmentów.

Jakiego typu to film? Jeśli widzieliście: „Memento”, „Drabinę Jakubową”, „Fight Club”, „Pająka” Cronenberga i ewentualnie „Zagubioną autostradę”, to macie chyba właściwy zestaw. Historia choroby psychicznej (?) tytułowego mechanika została pocięta na fragmenty, które wydają się łączyć w sensowną całość, ale sposób opowiadania sprowadza nas kilka razy „na manowce”; rzeczywistość miesza się z halucynacją, pewne zdarzenia z przeszłości bohater „nadpisuje” stworzoną przez siebie fikcją. Rozwiązania są według mnie tylko dwa, jedno bezpośrednio pokazane, drugie chyba zasugerowane końcową sceną (prawie cytat z Lyncha).

Kojarzy mi się jeszcze krótkie opowiadanie Jacka Piekary „Piekło”.

Ciekawa symbolika, doskonałe zdjęcia. Film jest anglojęzyczny, ale faktycznie to produkcja hiszpańska. Nieźle. Ładne „lokacje”. Dobre aktorstwo.

No właśnie, Christian Bale.

Facet do zdjęć się ZAGŁODZIŁ. Wygląda jak postać ze zdjęć, przedstawiających obozy zagłady albo obszary, ogarnięte klęską głodu. Potworne wrażenie, dodatkowo niepewność – czy było warto? Bale ze swojego wychudzonego ciała robi niesamowite narzędzie aktorskie, ale uczucia mam mieszane. Pasuje to do roli człowieka, dręczonego bezsennością i poczuciem winy. Po zakończeniu zdjęć Bale przytył i przypakował (do zdjęć w nowym „Batmanie”). Plastyczny aktor, skłonny do poświęceń. Mam nadzieję, że nie żałuje bycia przez jakiś czas szkieletem. Oczywiście, jego forma jest tylko uzupełnieniem dobrej gry – jego przedstawienie psychiki głównego bohatera jest super ważne dla atrakcyjności filmu.

Polecam bardzo, można było w scenariuszu pozostawić trochę niedopowiedzeń, ale film dobry.

Podobno dużo inspiracji Dostojewskim, nie wiem, słabo znam :)

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Mechanik / El Maquinista (2004)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s