The Punisher (2004)

Lubię adaptacje komiksów, nawet jeśli nie są najwyższych lotów. Ten nie był, ale dawał się spokojnie obejrzeć (odrobina rumu bardzo pomogła). Zrobiony w stylu niewybrednego kina dla młodzieży z wczesnych lat 90-tych. Nie to, żebym uważał współczesne niewybredne kino dla młodzieży za lepsze. Zajrzałem na IMDB, widzowie się nawet momentami zachwycali i dawali szokująco wysokie oceny. Główny bohater dobrze wygląda (lekko niedogolony i ma takie coś w brodzie – wiecie o czym mówię) i się stara grać, często mu się udaje. Film jest krwawy i generalnie co chwila coś wybucha albo strzelają.

Kilka rzeczy się udało w tym filmie – nieco udanych scen akcji, czasem typowo komiksowe ujęcia bohatera a la Batman i motyw zemsty, która – jak wiadomo – najlepiej smakuje na zimno. Z jakiegoś powodu ogólne wrażenie jest momentami nieco… hm… telewizyjne. Coś nieprzekonującego w zdjęciach, czy może reżyserii. I dlatego filmowi daleko do arcydzieła.

Zły bohater (ten najbardziej zły – wiecie, ten co mu na końcu Dobry Gość wbija coś w czaszkę, wrzuca na zaostrzoną rurę albo spycha z wieżowca) jest zagrany przez Travoltę. Facet nieco przytył, a jakość jego aktorstwa jakoś mnie nie zachwyciła. Ale nie jest bardzo źle. Pojawiają się też jakieś dziwne postacie sąsiadów Punishera, niemal na pewno wprowadzone, żeby fani komiksu mogli bronić zgodności filmu z serią (co nie jest jednak ostatecznym wyznacznikiem jakości).

Fabuła nie jest denna, jak to często bywa – ostateczna zemsta Punishera jest bardziej psychologiczna, niż związana z użyciem broni palnej. Zwraca negatywne postacie przeciwko sobie, niszcząc kruche podstawy ich Marnej Egzystencji. Po drodze oczywiście jest bardzo brutalnie, komiksowo i obrzydliwie.

Była kiedyś jeszcze jedna adaptacja komiksu, chyba z Dolphem Lundgrenem. Widziałem, ale została słusznie zepchnięta do podświadomości i nic z niej nie pamiętam.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s