Leopold Tyrmand, „Zły” (1955)

Książka audio, Biblioteka GW.

Marek Kondrat czyta „Złego” Leopolda Tyrmanda.

Spodziewałem się, że ta powieść będzie bardzo dobra. Dostałem momentami genialną, momentami jednak przeciętną. Ale była warta tych kilku godzin słuchania. Marek Kondrat – następny, który umie czytać „ze zrozumieniem”. Nawet nie wszystkim wybitnym aktorom to wychodzi.

Część dialogów Tyrmana wydała mi się sztuczna – razi okropnymi tekstami w stylu „stary, poczciwy pan X zapłakał rzewnymi łzami, gdy pomyślał o szlachetnym bohaterze”.

Fabuła ma nierówne momenty a zakończenie nie zamyka wszystkich interesujących (a nawet kluczowych) wątków. Albo coś do mnie nie dotarło.

Muszę jednak stwierdzić, że książka robi piorunujące wrażenie – to jest autentyczna, dobra, prawdziwa polska powieść sensacyjna – z 1955 roku! Przestępczy świat powoli odbudowywanej Warszawy, gdzie lepiej nie chodzić po ciemku, bo można dostać kosą pod żebro i nie wrócić do domu.

Na gruzach rodzą się „biznesy” – różne przekręty, np. fałszowanie biletów na mecze. Jest wesoło. Jedną z postaci jest „Pan Prezes”, szef dziwnej firmy, wynajmujący gwardie bandytów i utrzymujący kontakty z mistycznym mózgiem podziemia, wiecznie pijanym, brutalnym Kudłatym. Ładnie napisana postać.

Główny bohater to wzbudzający przerażenie Batman o „białych oczach”, nocny mściciel Warszawy. W dużym przybliżeniu. Przeczytaj, a dowiesz się więcej, nie chcę psuć lektury.

Na pewno książka wywarła duży wpływ na współczesną literaturę polską. Nie to, żebym miał wiele przykładów. No ale na przykład jest Pan W. Łysiak, talent zupełnie miażdżący – w książce „Dobry” oddał on rodzaj hołdu Tyrmandowi i pozwolił sobie na zaadaptowanie jego konwencji do własnych Niecnych Celów. Super sprawa, też polecam.

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Leopold Tyrmand, „Zły” (1955)

  1. Wielka szkoda, że książkę czyta Marek Kondrat. Z tego właśnie powodu ja jej nie wysłucham w postaci audio. Kondrat to był kiedyś wybitny aktor. Od czasu tych wszystkich prymitywnych reklam, w których bierze udział, a także bardzo dyskusyjnych wypowiedzi na różne tematy i poglądów politycznych, nie jestem w stanie słuchać jego głosu. Źle mi się kojarzy. Taka słabość…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s