The Number 23

Film ten podobno został bardzo źle przyjęty przez krytykę. Nie rozumiem, dlaczego – jest to bardzo przyzwoity thriller z (relatywnie) niebanalną fabułą i dobrą rolą Jima Carreya. Jim oczywiście zbyt długo grał zabawnego gościa i trudno go zaakceptować w poważniejszej roli (chociaż ma na koncie co najmniej trzy wybitne filmy, nie będące komediami – najbardziej chyba mi się podobało „Zakochany bez pamięci”), ale ja nie mam z tym problemów.

Zdjęcia OK, a film w miarę trzyma w napięciu. Fabuła (typu „szkatułkowego”) nie jest jakaś wybitna ani odkrywcza, ale Jim trochę podwyższa poziom filmu. W skrócie – jest to historia obsesji liczbą 23 i odkrywania czegośtam z przeszłości. Hm. Liczba jak liczba, numerologia to wg mnie jedna z większych bzdur, a znajdowanie ukrytych przesłań doskonale ośmieszył Lem w „Cyberiadzie”:

Gdy to uczyniono, okazało się, że list można odczytać na trzysta osiemnaście sposobów.
Pierwszych pięć wariantów brzmiało: – “Karaluch z Młękocina dojechał szczęśliwie, ale szambo zgasło”. – “Ciotkę parowozu przetaczać na sznyclach”. – “Zaręczyny masła nie odbędą się, bo zagwożdżono szlafmycę”. – “Ten, kto kogo ma lub nie ma, sam zawiśnie pod obiema”. Oraz: “Z agrestu, poddanego torturom, niejedno można wyciągnąć”. Ostatni wariant uznał profesor Grypianus za klucz do szyfru i po trzystu tysiącach prób odkrył, że gdy doda się do siebie wszystkie litery listu, potem odejmie od nich paralaksę słońca i roczną produkcję parasoli, a z reszty wyciągnie się trzeci pierwiastek, to wychodzi z tego jedno słowo: “Krucafiks”. W książce adresowej znaleziono obywatela nazwiskiem Krucafuks. Grypianus uznał, że błąd wprowadzono rozmyślnie dla zatarcia śladów, i Krucafuksa aresztowano.

I tyle na temat ukrytych znaczeń. A sam film raczej polecam. Nieco paranoiczny, krwawy i mroczny.

  • Strona filmu na Filmwebie: tutaj
  • Strona liczby 23 :) na Wikipedii: tutaj
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s