Borat

Oprócz filmu, odnoszę się poniżej też do innych programów z Boratem (link do niektórych na samym dole).

Film nie jest zły. Formuła dość irytująca, duża część scen nakręcona z udziałem ludzi, którzy nie wiedzieli, że biorą udział w „eksperymencie społeczno-psychologiczno-medialnym” i wychodzą z nich drobne podłości. Zdarzają się bardzo śmieszne fragmenty (szczególnie te, które pokazywały wyolbrzymiony do absurdu antysemityzm, Woody Allen miał podobne dowcipy). Niektóre żarty wyjątkowo toaletowe – żeby jeszcze były dobre, ale niektóre są beznadziejne. Wydaje się, że wg autora w porządku jest obrażać ludzi dlatego, że są ubodzy, że żyją na zacofanej wsi gdzieś w Rumunii. Są sceny, które trącą wyjątkowym brakiem wrażliwości wobec takich ludzi, a równocześnie film chce wyśmiewać nietolerancję i ksenofobię Amerykanów. Mam jakieś wrażenie, że jest tu sprzeczność.

Podobała mi się scena, kiedy kobieta, którą Borat dość uraził przy obiedzie, pokazała na tyle klasy, żeby mu wyjaśnić, jak działa toaleta. To było niezwykłe, czegoś go chciała nauczyć i nawet wyszło jej to bez okazywania obrzydzenia. Tak samo, nauczycielka dobrych manier. Nieładnie sobie żartować z takich osób. Myślę, że film pokazuje (wbrew intencjom autora?) dużo dobrych rzeczy o Amerykanach. Potrafią przezwyciężać swoje uprzedzenia, wiedzą, jak „grać role” w społeczeństwie, czasem wbrew sobie, ale, jak im się chyba wydaje, tego wymaga „wspólne dobro” (nieco komunistycznie zabrzmiało). Starają się być w porządku nawet wobec chamskich, niedostosowanych do panujących reguł, irytujących obcokrajowców. Wszystko ma swoje granice, więc w pewnym momencie bohater dostał w zęby, he he. Ciekawe, że dopiero, kiedy przeszkodził w jakimś obiadospotkaniu biznesowym.

Szokująca scena z amerykańskimi kaznodziejami. Szarlataństwo w czystej postaci, i to jeszcze wspierane przez polityków.

Borat jest ciekawą postacią. Wydaje się lubić George’a W. Busha, w świetnej scenie na stadionie (cud, że nie doszło tam do linczu) życzy mu, żeby zrównał Irak z ziemią i wypił krew wszystkich mężczyzn, kobiet i dzieci. I że Kazachstan wspiera „wojnę terroru”. Wszystko w obecności tysięcy Amerykanów. Potem obraża ich hymn narodowy i odjeżdża. Nie zabijają go – oto tolerancja :) !

Podstawa, na której opiera się film, to to, że ludzie nie są przygotowani do każdej rozmowy i każdej sytuacji, i że można ich nakryć na gadaniu szokujących bzdur albo nakłonić do wygłaszania ekstremalnych opinii. Wrażenie z filmu jest często przykre, widać, że ludzie boją się jakiegokolwiek kontaktu fizycznego („Nie chcesz mi dać buziaka? Chcę się tylko przywitać!”), wywyższają się nad „prymitywem”, że nie są tak otwarci i super tolerancyjni, jak się deklarują. Ale nie są jacyś nieludzcy, wg mnie są traktowani nieco zbyt okrutnie przez Sashę. Spora część z ludzi, dręczonych przez Borata ma faktycznie różne zapędy ksenofobiczne, ale wydają się rozpoznawać, że rasistowskie pomysły nie powinny być realizowane w Demokratycznym Społeczeństwie Amerykańskim. Część rozmówców ma dość ekstremalne pomysły, ale najwyraźniej uważa, że nie należy ich realizować, że „to nie przejdzie”. Były chyba dwa momenty, kiedy jednak mocno mnie uderzyło, jak ludzie, którzy uważają się za „piewców tolerancji” łatwo uderzali w filmie w ton wyższości i sami okazywali się bardzo nietolerancyjni. „Wiesz, co oznacza to słowo?”.

Jeśli ktoś nie widział filmu, może sobie wyrobić zdanie oglądając na Youtube fragmenty z niego oraz epizody „pozafilmowe” – jak rozumiem, pokazywane w „Da Ali G Show” czy jakoś tak.

Muzyka niezła.

Ogólnie – film bardzo zabawny, ale nie dla ludzi, którzy boją się być obrażani albo szokowani wizualnie (mocne scenki „paraerotyczne”) i werbalnie. Mam tylko poważne problemy ze zrozumieniem, co Sasha chce udowodnić. Że Amerykanie są głupi? Niektórzy faktycznie są, jak w każdym kraju. Że uprzedzeni? No tak, wiele osób jest uprzedzonych. Byłoby dość dziwne, gdyby było idealnie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s