God of Cookery

Świetny film Stephena Chow, chyba zaczynający serię – po nim był Shaolin Soccer, następnie Kung Fu Hustle. Schemat tych trzech filmów jest podobny – bohater, jego w jakiś sposób upośledzona/oszpecona dziewczyna (jak się na końcu okazuje, bardzo atrakcyjna), upadek bohatera, jego „powstanie” poprzez trening i końcowe uczestnictwo w jakimś pojedynku. Motywy religijne i interwencja sił nadprzyrodzonych. Doskonały, świeży, często chamski dowcip. Jakaś drużyna dziwaków (gang, drużyna piłkarska, mieszkańcy domu) i nieogolony facet, przebrany w sukienkę i dłubiący w nosie.

Facet powiela jeden wzór, ale bardzo kreatywnie.

Ten film jest o kucharzu – mistrzu i jego drodze do doskonałości w swoim fachu. Wspaniałe sceny przyrządzania potraw – estetyka jak w filmach kung fu, taka precyzja ruchów i absurdalna dokładność. Pomysły na potrawy też dość absurdalne, ale o to chodziło. Eksplodująco-Sikające Pulpeciki Wieprzowo-Krewetkowe i Ryba zszyta z trzech różnych ryb, z jednej strony gotowana, z drugiej smażona.

Charakteryzacja Karen Mok jest totalna – ona faktycznie wygląda całkiem ładnie, a na tym filmie jest koszmarna, ubiera się fatalnie i porusza okropnie. Nie poznałem jej normalnie. Moment, kiedy rozbija mięso na klopsiki jest szokujący (ależ ona brzydka, fuu). W Shaolin Soccer Vicky Zhao miała tylko jakąś wysypkę ale nie blizny, potwornie krzywe zęby i jakąś tłustą szopę na głowie…

Jak na tego reżysera, mało kung fu, ale wystarczy. Wiąże się z tym kilka doskonałych żartów – m. in. styl składanego krzesła (jedna z siedmiu najlepszych broni, dostępne w każdym domu, policja ci nie zabierze) i Klasztor Shaolin z jakimiś kompletnie szurniętymi Brązowymi Mnichami. Trochę żartów jest niesmacznych, ale zawsze są zabawne. Fajna scena oceniania potraw.

A na końcu Stephen okazuje się być Neo :)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s